Thursday, 19 December 2013

Sain süsti

Eile käisin arsti juures ja sain süsti. Lausa kaks tükki. Üks oli läkaköha vaktsiin ja teine oli gripi vaktsiin. Mina vaktsiinide vastane ei ole ja ausalt tunnistan, et ma pikalt seda teemat üldse uurinud ei ole. Samas usun, et tänu arstiabile on inimeste eluiga pikem ning väikelaste suremus ei ole kõrge nagu see oli näiteks keskajal ning ma usun, et vaktsineerimisel on oma roll sellel. See on täiesti minu arvamus.

Paar tundi pärast vaktsiine hakkasid mu käemusklid valutama. Sain ju ühe süsti ühte kätte, teise süsti teise kätte. Töölt koju jõudes (arsti juures käisin hommikul enne tööd) oli külili valus olla ja kapi otsast küpsetuspaberi kätte saamine oli vaevaline. Öö veetsin ka kümme korda üles ärgates, sest külge ei saanud ma ärkamata keerata. Liialt valus oli end lihtsalt teisele pool-küljele veeretada, tuli end kätele püsti lükata ja siis pool kõhuli pool külili maha potsatada ja edasi magada. Selili ma ka eriti magada ei saa, sest siis on tavalisest veelgi raskem hingata ja päris kõhuli ei saa ma juba ammu enam olla.

Täna tööl tuli jube uimasus ka peale, aga õnneks õhtupoole läks paremaks. Musklid ka ei valuta enam nii väga vähemalt ja loodan täna mitte kümme korda öö jooksul üles ärgata. Läks hästi seekord :)

17 comments:

 1. Aga äkki enne ikka uurid ka, kui ütled, et oled nende poolt või vastu :D? Või lased sa täitsa ilma mõtlemata igast sodi lapse sisse süstida, sest "kõik teevad seda"?. Ma saan aru, et uurid enne mõlemat poolt ja teed siis oma otsuse...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei ole kindlasti oma lõpliku otsust vaktsiinide osas teinud ja kindlasti teen enne tublit uurimistööd, enne kui otsustan, kas ja milliseid vaktsiine lasen oma lapsele teha. Kuna ma ise olen laisk, siis igasugused lingid igasugustele artiklitele ja uurimustele on sellel teemal oodatud :)

   Delete
 2. làks hàsti? noh loodame...
  Tead ùldse mis gripivaktsiini sees on? Eelmise aasta oma lòpuks saadeti ei teagi kuhu sest liiga paljud inimesed surid selle tagajàrjel. Suurim avalik flop ùle hulga aja.
  muuseas gripivaktsiini sees on erinevad gripiviirused, mida on tavaliselt kuskil looma rakkude peal kasvatatud, siis on nad tapetud formadehùùdiga ja lisatud konserveerimiseks elavhòbedat :)
  Formaldehùùdi kohta òeldakse, et on toksiline ja kòiksugu kodukeemi seest ammu eemaldatud. Noh ja elavhòbeda kohta pole vist vaja midagi òelda ;)

  Vaktsiinidel pole mingit rolli vàikelaste suremuse osas, pigem vastupidi. Hùgeen ja toit on need asjad, mis nii vàikelaste kui ka tàiskasvanute suremust vàhendasid!
  Sul on natuke veel aega end sel teemal harida aga loe ja uuri korralikult enne!

  p.s. mu lapsel on koolis klassikaaslane, autistlik poiss, vakstiinikahjustus! Ja ta pole ainus, maailm on neid kahjuks tàis!
  uuri ja loe, see on suur vastutus sest tagasiteed pàrast pole, ei ùht ega teistpidi!

  ReplyDelete
 3. Mallu ja Ruudi, v6in eksda, aga vähemalt vikipedias oli kirjas, et Inglismaal on vähemalt 10 kohustuslikku vaktsiini lastel, nii et vaevalt Mari midagi valida ise saab, kuigi saaks ehk vähemalt vaktsineerimise ajahetkegi edasi lükata, sest mida väiksem laps, seda kahjulikum ju k6ik on.
  Enne lasteaeda-kooli minekut pole see ju nagunii oluline.

  Aga üldiselt soovitaks ka lihtsalt end k6igega kurssi viia, et oskaks teadliku otsuse teha

  ReplyDelete
 4. Ei ole midagi nii, et siin Inglismaal ei saa inimesed ise otsustada kas lasevad ennast või oma last vaksineerida või mitte! Loomulikult proovitakse sulle peale suruda igat vaksiini, aga sul on ikka vabadus ise otsustada oma elu üle.

  Mari, mina olen üks nendest vaksiini kahjustusega inimesest. Ma arvasin ka, et teen õigesti aga näe nüüd olen õnnelik, et niigi läks nagu läks ja olen siiski elus. Arstid loevad vaksiini kahjustusteks ametlikult vaid neid juhtumeid mis toimuvad 48 tunni jooksul peale vaksiini saamist. Kahjuks paljudel juhtudel võtab organismil ikka natuke rohkem aega, et kahjustused välja löövad, aga siis see enam arste ei huvita.

  Samas ma ei hakka kellegile propageerima, et kas vaksineerida või mitte. Iga inimene peab ikka ise selle raske otsuse tegema. Hoiatan aga küll, et ära nii kergekäeliselt jookse oma väikesele imikule kõike vaksiine tegema. Väljaarvatud kui sa tõesti usud, et see on õige ja normaalne kui 4 kuune laps on juba 20 erinevat vaksiini saanud!!!

  Loe arstidelt saadud infole lisaks ka muud infot ja langeta siis otsus. Otsus on muidugi sinu vastutus ja kellegil ei ole õigus sind selle põhjal kritiseerida.

  ReplyDelete
 5. ..ja mina olen selline inimene miljonitest, kellel ei ole vaktsiinikahjustust. Vaktsiine olen saanud kümneid kordi. Ka kalendiväliseid. Lisaks ei tea ma mitte ühtegi inimest, kellele vaktsiin mingi kõrvaltoime oleks tekitanud.
  Inimesed, saage palun aru, et "mina arvan" või "minu sõbranna tuttav kuulis, et keegi" EI OLE ratsionaalne argument. Aga näiteks randomiseeritud kontrollitud uuring, mis on avaldatud piisava impactiga ajakirjas, on usaldusväärne (mitte et siinsed spekulandid nendest mõistetest üldse kuulnud oleks...) Eidejuttude tasemel spekuleerimine on siin. Palun lugege normaalsemaid väljaandeid kui telegram.ee või naistelehed. Internetist on muide võimalik leida ka seda, et vee joomine või hapnik on eluohtlik.. mis nüüd teeme?

  ReplyDelete
 6. Siinsed spekulandid?

  MIna lugesin làbi nii selle raamatu, kust Itaalia arstid òpivad kui teised kaks arstide poolt kirjtuatud vaktsiinivastast raamatut. Kòik umbes 500 lk tk. Kus oli tàpselt àra seletatud ka immuunsùsteem, kuidas iga vaktsiin mòjutab th1 ja th2 ning iga haigus eraldi. Ka uuringud , mida oli tehtud ning kòrvaltoimed. Kòik.
  Igatahes, isegi kui loed infolehte siis paljudel vaktsiinidel on kirjas, et vòib tekitada autismi nagu ka see, et vòib tappa. Sest fakt on, et on neid kes on surnud vaktsiini tagajàrjel.
  Seega ei anna ma ka mingeid linke Marile, saa laiskusest ùle ja mine parem raamatukokku ja loe raamatust! Kuigi neid linke vòiks olla tuhandetes aga netist òiget infot kàtte saada pole sugugi kerge!
  Ja mul tekib jàlle kùsimus, et miks vaktsiinide pooldajad alati kohe kukuvad sòimama ja solvama, tausta ja muud teadmata? See pole ùldse eismene kord, tavaliselt pannakse Eestis ka ùhte patta kiirelt kusijoojatega ja terakestega ravijatega!
  Eriti arvetsades, et siin on vaid antud nòu, et uuri palun hoolega enne kui midagi teed, nii ùht kui teistpidi vòib halvasti lòppeda ning igatepidi on vastutus sinul!
  Kus sellises lauses on ediejuttude tasemel spekuleerimine, vot seda ma ei saa aru!

  ReplyDelete
 7. Mind paneb ka imestama Anonüümse kommentaar. See on ju väga tore, et sul vaksiinidega mingit probleemi ei ole ja kedagi vaksiinikahjustusega ei tunne, aga see vaid näitabki, et sul on väga ühekülgne nägemus asjast.

  Minu näide ei olnud küla pealt kuuldud juttudest. Minu vaksiinist tulnud kahjustust kinnitasid arstid! Samadel põhjustel ei saa minu laps teatud vaksiine, kuna need võivad olla talle ohtlikud ja arstid nõustuvad sellega! Nii, et igati tõestatud jutt!
  Samas, keegi pole väitnudki, et vaksiinid KÕIKI inimesi kahjustavad!

  Nii raamatukogus kui Amazon-is on piisavalt inglis keelseid raamatuid mis mõlemapoolset infot vaksineerimisest annavad. Seda muidugi juhul kui Mari enam tahabki midagi ekstra lugeda pärast sinu poolt propageeritud telegram.ee lehel käimist :)

  ReplyDelete
 8. Ravimite infolehed muide koostataksegi inimeste ütluste põhjal, keegi ei hakka uurima täpselt, kuidas ja mis.
  Väga tore, et sa oled pakse raamatuid lugenud. Kõik trükkiantud raamatud ei ole puhas kuld. Wakefieldi skandaaliga olete kursis? Ka Eestis on paar vaktsiini- ja üldse ravimivastast arsti, kes tervendavad palvete ja muu sellisega.
  Ma neid vaktsiinivastaste arstide 500-leheküljelisi raamatuid pole lugenud, aga olen arstiks õppinud, nii et ma olen ka pakse raamatuid lugenud ning immuunsüsteemi toimimisega olen seetõttu ka päris hästi kursis.

  ReplyDelete
 9. Itaalias on ònneks raamatuid kirjutanud arstid, seega kollegid. Ka lastearstid ning vàga ilusasti on kòik àra seletatud, nagu on ka kòik ilusasti seletatud àra seal raamatus, millest arstid òpivad ( ok, pàris nii hàsti ei ole, aga ega te ka ju ei pea tàpselt teadma, kuidas need asjad kàivad).
  Samtui oli nii "nunnu" avastada, et Eestist ostetud immuunsùsteemi raamatu esikaane sees on ilusasti b-hep vaktsiini reklaam! samuti on seotud Itaalia vaktsiinipiibli kirjutanud prohvet seotud nii skandaaliga, kus ravimifirma maksis altkàmaksu tolleaegsele raviministrile, et vaktsiin kohustuslikuks tehtaks ( kusjuures minister eemaldati oma kohalt aga b-hep vaktsiin jài kohustuslikuks) kui ka seotud ise ùhe teise ravimifirmaga. Muidugi, kes siis veel kòike rahastab kui mitte ravimifirma ja arstid kàivad tàiendòpetel ikka ravimifirma koostatud ùritustel, loogiline. Oleks, kui ravimifirmad pole vaid suur àri. Ka mu sòbranna suur ravimiusku ning Mercksi informaator rààgib kuidas enam polegi tema tòò toimeainete tutvustamine vaid lihtsalt mùùk! Kuidas talle korraldatakse mùùgiseminare ja koolitusi mitte neid, kus ravimeid tutvustatakse ning uuringuid tehakse.

  See kurdagi Wakefield, vaktsiinipooldajate kaart, mida kòik vàlja kàivad. Muud ju pole teil ette anda.

  Kuna Itaalias on 4 kohustuslikku vaktsiini siis on riik kohustatud ka korvama vaktsiinikahjustuse. Ja neid pole vàhe! Alles vòitis ùhe kohtuasja pere, kelle laps suri vaktsiini tagajàrjel, suvel oli kaks autsimi keissi.
  Ravimite infolehed on koostatud uuringute tulemusel, ning isegi kui on tehtud uuringuid tòò kàigus siis on alati keegi arst sellest osa vòtnud, kamoon, keegi ei kirjuta suvaliste inimeste suvalise ùtlemise pòhjal!
  Samuti on kòik lapsed, keda mina tean saanud diagnoos arstide kàest, et tegemist on vaktsiinikahjustusega!

  Anonùùmne, ega sa ometi ei taha òelda, et vaktsiinid on tàiesti sùùtud? Seda ùtlevad isegi kòige pooldajamad arstid, et tegemist on siiski med preparaatidega ning jahh, tunnistavad ka, et kòrvalnàhud vòivad olla ràngad. Nagu ka kòikidel teistel, mònele ei tee midagi, mònel aga rikutakse elu àra!

  ReplyDelete
 10. Minu arust ei ole see argument tänapäeval mingi näitaja, et "arstiajakirjas/raamatus oli nii kirjas" seega siis on see usaldusväärne. Ega tänapäeva meditsiin ju ei tunnistagi suurelt laialt vaktsineerimise alternatiive, sellepärast on inimestel ka hirm vaktsineerimata jätta. Kogu info vaktsineerimata jätmise kohta tuleb huvilistel ise vaevaga välja otsida.
  Kokkuvõttes peaksid aga kõik inimesed uurima mõlemat poolt vaktsineerimisest ja mitte maha tegema teiste inimeste otsuseid nii järsult.
  Mina leian, et need kõige suuremad mahategijad ongi tegelikkuses need, kes ei ole kas ise piisavalt asja uurinud või on lihtsalt täiesti ignorantsed, et on ka muid põhjuseid miks emb-kumb suund valida (ja siinkohal leidub nii vaktsineerijate kui ka mitte-vaktsineerijate leerist palju inimesi), sest tõesti, kunagi ei tea meie ju täpselt mis haigus lapsevanemal endal on olnud, et ta oma lapsega teatud otsused langetab.
  Vaktsiine maha ei tee, aga natukene võiks küll uurida nende kohta ja realistlikult vaadata kas kohe lapse sündides on ikka vaja kõiki teha.

  ReplyDelete
 11. Mari, ma ei hakka sellest vestlusest pikemalt osa võtma kuna see ei puuduta minu või mu lapse elu aga nii palju teadmiseks, et minu kommentaarid siin ei tähenda, et ma oleksin kõikide vaksiinide vastu. Minu laps on saanud minu poolt valitud vaksiinid ja need ka pikemate vahedega kui tavaliselt. MMR vaksiini mu laps ei ole saanud kuna mu lapsel on munaallergia ja MMR vaksiinis on munaelement sees. Arstid on seda kinnitanud ja lapsele seega see vaksiin ohtlik.

  Soovitan sul siiski uurida neid vaksiine enne kui laps sündinud on kuna mõnede vaksiinide vastu pead sa kas nõusoleku või vastuoleku andma juba sünnitushaiglas olles.
  Kuna sina elad UK siis vaksineerimiskalender on natuke erinev Eesti ja arvata võib ka Itaalia omast. Sul tasub arvesse võtta ka ümbruskond kus sa ise elad, et kui multikultuurne see on, kuna erinevate rahvute seas on teatud haigused enam levinud ja sel puhul tasub sul ka su laps nende vastu vaksineerida.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mis mul ka just mainimata jäi, ongi need allergiad. Näiteks mina tean, et olin väiksena väga allergiline igasuguste asjade vastu. Sellepärast ka tahaksin enne kindel olla, et minu lapsel ei ole mingeid allergiaid teatud ainete vastu mis vaktsiinis sees on.
   Ning kindlasti soovitan Mari sul uurida seda täpsemalt, endal ka süda rahul :) Vähemalt minul oli küll otsustamine lihtsam kui sain veidi põhjalikumalt enda jaoks asjad läbi mõelda ja kaaluda.
   Ja kindlasti arvesse võtta jah riiki kus elad, kui peaks selguma, et järgmisel aastal samal ajal isegi mehega Inglismaal elame, vaatan vaktsineerimised uuesti kindlalt üle.

   Delete
  2. Kindlasti loen ja uurin seda teemat rohkem, enne kui hakkame oma lapsele kõiki vaktsiine tegema. Ärge muretsega, mitte midagi teades ei hakka ma talle midagi laskma sisse süstida. See tundub, aga jube kuuma teema olevat, seega ma vaevalt seda enam blogis kajastan.

   Delete
 12. Mina näiteks pooldan valikulist vaktsineerimist. Ma ei leia, et me oleme veel nii kaugel, et vaktsiinidest täiesti loobuda. Küll aga teeksin ma valiku nö kahe halva vahel. Võttes arvesse tõenäosuse haigestumiseks või vaktsiini tüsistuste tekkeks ja paneks oma rahad vähem hullema variandi peale. Neid haiguskoldeid tuleb ja läheb, ka sel võiks silma peal hoida. Parem hügieen ja toitumus küll on aidanud, kuid mõne hullu tõve hoiaks vaktsiiniga eemale küll.
  Gripivaktsiinist ei hooli, kuna seda peab nii tihti tegema ja üldse ikaldab see kohati. Aga kui elaks veel roheluses, siis puukborrelioosi vastu teeks küll.

  ReplyDelete
 13. Mina ütleks enda poolt, kuna puutun vaktsiinidega ka ise kokku, et tõesti, kõiki vaktsiine ei soovitaks teha, kuid on vaktsiine, mida mina pean siiski vajalikuks. Toon ka näite: kuna mina töötan inimese verega, siis oli minu jaoks B-hep. vaktsiini vajalik, asi oli seda väärt. Kui otsest ohtu kokkupuutele pole, ei ole tarvis. Samuti ei poolda ma gripivaktsiini, neid tüvesid on liiga palju, ja igal aastal need muutuvad, seega kunagi ei tea. Samuti peetakse papilloomviiruse vaktsiini mõttetuks, kuid mina lasin teha, kuna mul on suguvõsas naisliini pidi väga tihe emakakaelavähk. Minu jaoks oli asi otsustatud, Nüüd aastaid hiljem ei ole veel kõrvaltoimed märganud (kuigi netis leiab sellealast infot küll).
  Näiteks võin veel tuua, et üks Eesti arst keeldus oma tütrele lastehalvatuse süsti tegemast, aasta oli siis 1990. Tema tütar jäi aga väikelapsena sellesse ja tema jalad olid mingil määral halvatud, seega praktiliselt on ta invaliid eluaeg( jalad veidike kõveralt kongus, kõnnib väga vildakalt). Mis te arvate, kas see sama arst pärast kahetses seda? Muidugi... Näiteid on erinevaid. Meditsiin on selline asi, et alati on kurbasid juhtumeid, ka ravimitega, et a la miljon saab abi ja 100 sureb kõrvaltoimetesse (okei ,see on halb näide, aga no illustratsiooniks). Siisiki enamuses on abi saajaid. Midagi ei ole parata.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei teadnudki, et papilloomviiruse vastu vaktsiini saab. Peab selle kohta ka uurima, sest ka minu peres on see sees (mu ema suri emakakaelavähki).

   Eks igasuguste ravimitega ole jah sedasi, et iial ei tea. Mõned kerged valuvaigistidki võivad mõningatele inimestele surmavad olla. Õnneks nii minul kui ka mu elukaaslasel ei ole ühtegi allergiat ja kumbki ei tea ka ühtegi allergikut oma suguvõsast, seega loota laseb, et ka meie põnn on ehk igati terve poisslaps.

   Delete

Kohtusin eestlasega :)

Ajaloo huvides paneks kirja, et eile sain ma siin ühe eestlasega kokku. Inglismaal ei huvitanud mind sealne Eesti kogukond eriti, kuid nüü...