Friday, 20 December 2013

Emaduspuhkusest

Täna sai ametlikult töökohale teada antud, kuna ma emaduspuhkusele lähen ja kuna tagasi paanin tulla. Kirjalikult sai seda tehtud umbes kuu tagasi, kui oli 15 nädalat tähtaja nädalani, mis on siin riigis reegliks.

UKs oleneb minu teada väga tööandjast, kas töötaja saab riigi poolt ette nähtud miinimumi, või annab firma lisaraha emaduspuhkuseks. Minu tööandja ei anna midagi rohkemat, kui riigi poolt määratud on.

Töölt saan ma emaduspuhkusel olla 52 nädalat ehk aasta. Terve aasta ei pea töölt eemal olema, aga seaduse järgi peab vähemalt kaks nädalat peale lapse sündi kodus olema. Füüsilise töö puhul 4 nädalat. Kohustuslikku emadus- ja sünnihüvitist saab kuni 39 nädalat (9 kuud), aga seda saab vaid siis kui naine on tööandjale järjest vähemalt 26 nädalat töötanud. Mina küll hiljuti vahetasin töökohta, kuid tööandja on mul sama, seetõttu peaks ma ikka raha saama (vähemalt ämmaemanda sõnul). Esimesed 6 nädalat saan ma 90% palgast ning seejärel saan ma vaid £136.78 nädalas (või 90% kui see protsent on väiksem eelmainitud summast). Minu palk on küll UK piirides üsna väike, aga nädalatasu on ikka natukene üle kahe korra suurem kui 137 naela, seetõttu tuleb kõvasti majandama hakata.

Tähtaeg on mul 9. märts ning emaduspuhkust alustan ma üsna hilja - 24. veebruaril. Lisaks kasutan ma ka oma puhkuspäevi, sest meie firmas algab uus puhkuspäevade jaotus 1veebruarist. Seetõttu on plaanis enne emaduspuhkuse algust 3 nädalat lihtsalt puhkust võtta. Seega saan ma loodetavasti kuu aega enne põnni sündi puhata, kui ta just ei plaani varem välja vupsata, ning siis veel enam-vähem normaalselt raha saada selle eest. Viimane tööpäev on siis 28. jaanuar ehk pärast käesolevat nädalat on mul  6 nädalat veel tööl käia, mille jooksul on jõulud, uus aasta ning üks 4 päevane nädalavahetus, kui ma Eestisse lähen.

Esialgu teatasin, et naasen tööle 24. novembril, sest sinnamaani saaks ma emaduspalka. Seda kuupäeva saan muuta, kui ma 8 nädalat ette teatan. Selleks ajaks peaks ma teadma, kas ma üldse tahan tööle tagasi minna. Võib-olla ei sobi mulle kodus olemine üldse ja tahan üldse varem tööle minna, mida ma küll kahtlen, aga seda ei tea ette öelda. Järsu meeldib mulle nii väga kodus pere-ema olla, et ma ei taha pikema-ajaliselt töötada.

Kui keegi UKs elav lapsevanem oskab soovitada, kuidas Child Tax Credit'eid saab ja muid nõuandeid, mis abi või toetusi riigi poolt saaks, siis andke aga teada. Mingeid päris abirahasid me ei saa, kuna me mõlemad töötame täiskohaga ja väga ei tahakski, kuid neid soodukaid, mida kõikidele ausatele tööinimestele antakse, võtaks vastu küll :)

3 comments:

 1. Ma kahjuks ei oska sulle mingeid soovitusi toetuste kohapealt anda kuna meie pere ei saa peale siin riigis igale lapsele määratud Child Benefit midagi. Child Benefit ankeet antakse sulle haiglast kaasa kord kui laps on sündinud.
  Kõige paremat ja õigemat infot Tax Crediti kohta saad saa HM Revenue lehelt
  http://www.hmrc.gov.uk
  Sealt saad ise arvutada kas sinu ja partneri puhul on teil mingit õigust mingiks lisa rahaks või ei. Ma ei viitsi ise isegi mitte lugema hakata kuna minu arvates on kõik tax-iga seotud asjad nii keerulised :) :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ega ma päris benefite ei taha ka, teeme ausalt tööd ja suudame ise oma arveid maksta. Vähemalt praegu veel. Aga ma tean, et tööinimesena peaks kas me mõlemad või üks lastevanematest saama Tax Creditit. Eks vaja gov.uk lehelt nende keerulisest seletusest kuidagi aru saada :D

   Delete
 2. https://www.gov.uk/claim-tax-credits

  Ehk siis kõiki neid asju saab teha esmakordselt telefoni teel. Sa Working Tax Credit asjasse oled vaadanud? Viska aga kõne neile ja nad aitavad sind. Saadetakse sulle hunnik pabereid täita ja voilaa :)

  ReplyDelete

Kassipoiss Gatsby

Kuna meie pere viimane inimbeebi hakkab aina suuremaks ja asjalikumaks saama, siis oli vaja uut beebid. Ma arvan, et inimbeebidest on meil ...