Tuesday, 14 February 2017

Eestisse naasmine?

Eestis 2016. aasta maikuus.

Peame tõsiseid arutelusi teemal Eestisse kolimisest pärast beebipreili sündi. P'le meeldis Eesti juba väga siis, kui me seal eelmisel aastal käisime ning pärast seda reisi on see teema meil korduvalt üleval olnud. Aeg on aga näidanud, et pikaajaliselt plaane teha me ei suuda, pigem oleme viimasel minutil otsustajad ja tegutsejad. Mistõttu, kui nüüd tahakski Eestisse tulla, siis ei räägi me sugugi mitmetest kuudest või aastatest, vaid lähitulevikust.

Kuupäevi ja täpsemaid detaile välja hõikama ei hakka, sest neid veel ei ole. Uurime ja puurime veel, mis oleks kõige asjalikumad elamisloa variandid P'le (Uus Meremaa kodanik) ning kuidas üldse elu Eestis alustada. Mina tulin Inglismaale kuu pärast keskkooli lõppu, millest juulis möödub 10. aastat. Ausalt, nii vanana ma end ei tunne. Eestis aga kordagi ma ei töötanud ja n-ö oma elu peal ei olnud, mistõttu pean tunnistama, et väike hirm on küll. Tuleb ära õppida, kuidas Eestis kõik paberimajandus ja bürokraatia toimub ning selle valla keel taas ära õppida, sest praeguses igapäevaelus kasutan ma eesti keelt ikka üliminimaalselt (siin kirjutades, perega kirjutades, harva uudiseid lugedes või sõprade-tuttavate Facebooki sissekandeid lugedes, telefoni teel väga ei räägi). Kuid olen kindel, et see kõik tuleb loomulikult ja ruttu.

Esialgse plaani järgi tüütaks mõnda aega peret Võrus, kuni leiame endale tööd ja koha elamiseks. Kui keegi mind tööle võtab! P on vaadanud, et on üsna palju töökuulutusi, kus vajatakse vaid inglise keele oskust, seega saaks temalegi tööotsa.

Raha üksikasjadest ei räägiks, kuna palju meil sääste ei ole, samas päris kaks kätt taskus ka ei tuleks.

Mis siis elul siin viga? Hetkel tundub küll, et kõik, eriti just koos lastega. Meil on küll mõlemal normaalsed tööd ja elame ilusti ära, aga mida ei ole on eluga rahulolu. Bradford, kus hetkel elame, on raudselt kõige jubedam koht, kus me mõlemad elanud oleme. Meie kodu ligidal pole absoluutselt midagi teha, mis on eriti nüri minu jaoks, kes autoga sõita ei oska. Kui tahakski Cooperit kuhugi viia, siis peab vähemalt pool tundi kuni tund bussis loksuma. Kui koos perega tahaks loodusesse, siis räägime tunni-kahe pikkusest autosõidust. Võrus on järv, pargid ja metsad peaaegu ukse ees, mida me endiselt helgelt meenutame. Lisaks pere. Kuigi suured seltskonnalõvid me ei ole, siis päris meie kahekesi ja lapsed muutub väga nüridaks. Tahaks, et Cooper end teiste inimestega vabamalt tunneks ja oma vanavanemaid rohkem teaks. Ning et ta tunnetaks rohkem, et ta poolenisti ikka eestlane ka on. Loodetavasti eestikeelses keskkonnas elades saaks talle eesti keele ka selgeks. Lisaks tõsiselt tahaks mõnikord ka lasteta väljas käia, kasvõi kinos, teades, et nad on vanavanemate turvalise hoole all.

Ütlesin küll, et pika aja plaane me ei tee, aga lõppidee on endiselt Uus Meremaale minna mingi aja tagant, seega ei oska öelda, pikalt Eestisse pidama jääksime. Täiesti oleneb sellest, kuidas me seal jalad alla saame ja kuidas sealne eluolu meile sobib, kuigi raudselt on see parem, kui Inglismaal. Üks samm korraga, esmalt Eesti. Kui asjadeajamine kindlam, siis räägin ka täpsemalt.

Kas keegi lugejatest on mujal elades Eestisse tagasi kolinud? Kuidas läks? Kuidas üldse Eestis hetkel eluolu on peredel väikeste lastega?

16 comments:

 1. Tead see teema on hetkel mulle isiklikult samuti nii naelapihta ja mul hea meel et sa sellest kirjutasid. See mõte eestisse tulla tekibki enamasti siis võõrsil kui lapsed on! Ise olen samas seisus, olen ka varem kommenteerinud poja on aastapoolene elame inglismaal elukaaslane ida-eurooplane. Aga oleme arutlenud kuigi meil mõlemil siin head töökohad siis lõpp-peatus meie jaoks on eestis. Ideaalis kõige varem aasta-kahe pärast. Põhjuseid selleks mitmekd: tahaks et poja läheks eesti kooli kindlasti, kuigi õpetan talle eesti keelt siis reaalsus on see et kui ta siin kasvaks ei hakkaks ta kunagi eestlaseks ja ingliskeel oleks domneeriv, tal on seal vanavanemad kellega ma soovin et tal oleks tugev side, lisaks minu sõbrad, kellel on ka lapsed ja kellega yhine taust. Samuti soovime teist last aga yks on kindel, mitte enne kui eestisse jõuame, sest siin puudub tugivõrgustik ja kui yhe lapsega on ok siis kahega läheb raskemaks.Usun et eestis on lastel hea kasvada ja tahan et nad kasvaks yles eesti kultuuriruumis. Finantsolukord oleks meil jah ilmselt raskem aga oleme seega arvestanud ja saame hakkama. Seega yritame siin veel aasta kaks raha koguda. Soovitan sulle kui eestisse tahate kolid siis P-l juba praefu hakata CV-sid saatma, minu elukaaslane teeb seda, ja neid töid on kus vaj inilt inglisekeelt, tõsi kyll, rohkem siiski tallinnas. Sina leiad kindlasti töö kohapeal!

  ReplyDelete
  Replies
  1. On tore, et on mõttekaaslasi! Omaette lasteta on siin riigis jah lahe, sest palgad on head ja seda, mille peale kulutada, on palju. Laste tulekuga on aga sügavalt saviks muutunud see, et mul ei ole vaid viimase peal firmariided seljas ning pereväärtused on palju tähtsamad. Praegu tugivõrgustiku ja püsivate sõprade puudumisel on elu üsna nukker, mis siis, et ma saan poes lubada, mida hing ihkab. Elu vajab elamist ja lastel on ilusaid mälestusi vaja, millega üles kasvada.

   Me küll ei tea, kui pikalt me Eestisse jääksime ja kas Cooper päris seal kooli jõuaks, aga lasteaeda paneks raudselt. Vaid minu kõrvalt kahjuks ei ole talle eesti keel üldse külge jäänud, Eestis olles ehk tuleks seda rohkem. Kõige rohkem just kardan, et ta peaks siin kooli minema, sest Inglise koolid ja koolisüsteem ei sümpatiseeru mulle absoluutselt. Eks igasugu PISA ja muude taoliste tabelite tulemused kinnitavad seda.

   Delete
 2. Vabandust kirjavigade pärast, ei lugenud enne yle kui saatsin! Ja Cooper on väga armas laps, parimat :)

  ReplyDelete
 3. Kolisime Võrumaale 4 aastat tagasi Talinna lähedalt. Palgad on väiksemad aga kulud lastele ka väiksemad, muusikakool, ujumistrenn, kooli ja lasteaia huvitegevus on kõik odavamad või hoopis tasuta. Õpetajad on head, vähemalt meie maakoolis. Punktist a punkti b jõuab kiiresti. Ei ole nii, et 1,5 tundi kulutad päeas töölkäimisele ja seda autoga. Võrus saab ka jalgsi 10 minutiga tuldud.Töökoha sain vastavalt erialale, mees samuti. Renoveerime suguvõsale kuuluvat eestiaegset taluhäärberit. Elu on rahulikum, palju toitu kasvatan hobi korras ise. Muidugi päris maal elades on 2 autot ja erineate tööde tegemise oskused päris olulised.
  Ehitus, remont, autoparandus jms. on targem, kui ise hakkama saab.
  Välismaalt Eestisse tulemise kogemus puududb. Majanduslikus mõttes on kõige odavam elada Tallinnas, ühistransport tasuta ja palju erinevaid toidupoode, kust soodsalt sööki saab, mu suur laps elab peakinnas ja temast muidugi maale kolijat ei oleks.
  Aga Tallinnas muidugi peaks siis oma korter olema, üürihinnad on seal päris töökohta ka ei pruugi kohe saada, kuigi võimalusi on muidugi kõvasti rohkem kui Võrumaal.
  Aga loodude keskel elamine , oma mahetoit oma aiast, kelgu ja suusa mägi omal kinnistul, uisutada saab omal tiigil, seenel käia oma isiklikus metsas. Kodu lähedale jäävad meil Eesti ilusaimad järved ujumiseks ja jalgrattateed. Vahemaad on Eestis väiksed, kui ma ikka tahan Estoniasse balleti vaatama sõita siis ma ka sõidan, 4 tundi varem tuleb autoga lihtsalt minema minna, ära sõidan tgelikult juba 2,40 ga aga ajavaru jätame tavaliselt ka. Tartu ja Viljandi ja Lätimaa on kõik ühe tunni tee kaugusel :) Üldse ei kahetse oma valikut. Tallinnas ei jakasnud ma peale tööd enam midagi teha, nüüd küll. Läheks vaid valgemaks ja soojemaks. Esimesed taimed juba külvatud ja sõrmed tahaks juba kasvuhoone mulda vajutada.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh, ja aiamaad ja metsad ja ise kasvatatud toit! Lapse kasuvanaisast on viimasel paaril aastal jahimees ka saanud, seega nälga me ei peaks jääma :)

   Delete
 4. Vabandan ka kirjavigadepärast :) >Ei oska ma telefoniga kirjutada.
  Meie arvasime, et tööleidmine on Võrumaal keeruline ja lasteaiakohti on palju, tegeilikkus oli vastupidi, mees sai tööle kodulähedasse suurfirmasse meili teel cv saatmise järel, kutsuti kohe vestlusele ja tööle hakkas ka kohe, mina hoidsin aasta aega oma kodukontori töökohast kinni, olin selle muretsenud aastaid varem just maale kolimise ootuses, aga kui tekkis kuulutus minu õpitud erialal, siis lihtsalt kanditeerisin ja osutusin ka valituks. Kodulähedasse lasteaeda koha saamine oli küll paras probleem, aga õnneks seaduse järgi peab viimane aasta enne kooli vald lasteaiakoha võimaldama ja õnneks üks pere kolis parasjagu ära, nii et juhuslikult vabanes plaaniväline koht. Kui Tallinn ja teised suuremad linnad on lasteaedu täis, nii et kui ühes ei ole kohta siis teises ikka on, pole mõnes maakohas sugugi nende kohtadega nii lahedalt. Sa jääd küll beebiga koju aga Cooper vajaks eestikeelset keskkonda ja omavanuste laste seltsi, minu meelest koos toiduga oli meil lasteaiatasu veidi üle 20 euro kuus, hinna sees on nii kohatasu kui ka 3x päevas toit. Praegu on hinnad tõenäoliselt veidi tõusnud aga ei usu,et väga palju. Tallinnas on küll ligi 100 eurot. Mina alustaks lasteaiakohast.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Me esmalt tuleks Võrru vaid seetõttu, et mu pere elab seal. Tartu on ka armas ja see ei ole sugugi kaugel Võrust. Et kas siis Tartusse kolida mingi aeg ja nädalavahetustel Võru linna perele külla sõita, või Võrus elada ja sealt Tartusse tööle sõita. Mis see tund sõita on, elukaaslasel läheb praegugi 30-60 minutit üks ots töö ja kodu vahel. Ja kunangi veel Londonis elades sai 1,5-2 tundi vabalt ühe otsa töö ja kodu vahelt bussis-rongis veedetud.

   Tartus just vaatas mees töökohti, kuna seal mitmed firmad just tema valdkonnast (kindlustus, finants, krediidikontroll jms kontoritöö) kuulutasid inglise keelseid töökohti. Mul on samuti üsna erinevatest valdkondadest kontoritöö kogemus, millega päris hätta jääma ei peaks. Kui vaja, siis läheks ka üsna väikese beebi kõrvalt tööle, kui saan tööd kiiremini ja lihtsamalt, kui elukaaslane. Ega siingi on emaduspuhkus vaid aasta, seega pikemalt kodus ilmselt temaga ei oleks olnud.

   20 eurot ja 100 eurot lasteaia eest on ulmeliselt väike minu jaoks siiski. Eks saan aru, et palgad ka vastavalt väiksemad, kuid lasteaia maks on siiski vaid osa palgast, mitte enamus. Kui Cooper käiks siin 5 päeva nädalas täispikad päevad lasteaias, peaks me oma 850 Naela maksma, mis on umbes 1000 Eurot. Hirmsasti tahaks öelda, et see on vaid veerand minu palgast vms, kuid kahjuks on ikka kõvasti üle poole. Praegu käib ta 10h nädalas ning see läheb meil umbes 220 Eurot maksma. Õnneks küll kolmeseks saades on võimalus riigi poolt tasuta 15h saada.

   Kuid hea on kuulda, et Eestis saab ka ära elatud. Mul on alati olnud mingi tobe eelarvamus, et Eestis ei ole üldse töökohti, aga kui otsida, siis raudselt leiab. Tuleb tutvused ka käiku panna.

   Delete
  2. Tartuga on see probleem, et üüripinnad ja kinnisvara on peaaegu Tallinna hinnaklassis aga palgad, eriti naiste palgad, on tükk tükk maad madalamad, kui Tallinnas. Tudengitest tööjõud kättesaadavus on palgad alla löönud. Inglise keele oskus on praeguste ülikoolinoorte seas ka juba nagu teine emakeel, pigem otsitakse vene keele oskusega inimesi. Mitte et ma Sinu õhinat kuidagi maha tahaks teha.
   Mis aga Eestis elamisse puutub, siis tõesti on siin hea elada. Eriti hea on elada EestiMAAL. Jah, ahjukütmine ja lumerookimine ja kõik need muud tööd on lisaks aga tasapisi saab kogu maaelamise mugavaks teha, lihtsalt raha, aega ja oskusi on vaja. Muru niidame traktoriga, vesi tuleb oma puurkaevust, kanalisatsioon läheb oma septikusse, elekter ja internet tulevad juhtmeid mööda jne.

   Delete
 5. Mina olin ära 6 aastat Saksamaal ja tulin 5 aasta eest tagasi ning ei ole oma otsust kordagi kahetsenud. Mõtlen, miks ma seda juba varem ei teinud ja endiselt peale 5 aastat tundub, nagu poleks veel kaua tagasi olnud ja ikka jälle mõtlen kui hea siin on.

  Mul ei olnud midagi halvasti...oli töö, hea palk, palju vaba aega ja sõbrad aga samas oli ka kõik reglementeeritud. See Eesti loodus ja vähe inimesi ja siinsed võimalused milleks iganes on lihtsalt nii palju paremad.

  Minuarust on siin ka vähese bürokraatia tõttu väga lihtne nullist alustada, keegi ei taha mingeid kommunaalide arveid jms kui alustad uut elu. Kui ei meeldi, saab iga kell uuesti edasi liikuda.

  Palgad on muidugi sellised nagu nad on aga mingi töö peaks hakkaja alati leidma.

  Olga

  ReplyDelete
 6. Tubli ettevôtmine ja soovin sudamest edu! Ainus märge on et Inglise koolisusteem on teistsugune aga mitte just halvem. See aga oleneb kus kandis elad, mul on vaedanud kuna lapsed kaisid vaikeses kulakoolis ja nuud said molemad grammar kooli sisse. Minu jaoks ei ole PISA mingisugune näitaja, eriti kui sellesse susteemi suvenema hakkad näiteks https://www.theguardian.com/education/2014/may/06/oecd-pisa-tests-damaging-education-academics
  Aga muidugi mul on mehe pere toeks olnud kogu laste kasvamise aja ja see on kull oluline. Ja muidugi Eestis saate aega kovasti juurde sest sellist hullu commute aega ei ole nagu Inglismaal. Kas Uus Meremalle ei ole moelnud elama minna? Jääte kogu sellest hullust Euroopa poliitika kärast eemale, kes teab, mis saama hakkab. Igaljuhul soovin edu kogu su perele ja nautige Eestit!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Suured tänud! Eks siin ole tasemel koole ka, kui just nendesse grammar schoolidesse saab, aga mulle on kuidagi nii vastu, et ka hariduses on selline klassisüsteem. Kahjuks siin, kus me praegu elame, on väga kehvad koolid. Piirkond on kuritegevust täis ja vaadates, milliste vanemate lapsed meie maja kõrval asuvasse kooli lähevad, siis ma tõesti ei taha, et Cooper siin kooli läheks, kuigi ma tean, kui halvasti see kõlab.

   Uus Meremaa on meil tõesti pikema aja plaan, et see oleks koht, kuhu lõpuks mõlemad püsivalt jääks ja lõpetaks oma ringi kolimise :) Kuid tahaks ennem natukeseks Eestis ka olla, olgu see siis paar kuud või aasta-kaks. Me oleme väga hetkes elajad ja enamus meie suuri tegusid on üsna spontaansete otsuste tulemused.

   Delete
 7. Sorry, kirjavigade pärast. Just märkasin :(

  ReplyDelete
 8. http://www.express.co.uk/life-style/property/613815/Bradford-worst-city-in-the-UK-Edinburgh

  ReplyDelete
  Replies
  1. Absoluutselt! Töökohtadega on meil küll vedanud, kuid hirmsalt palju kuritegevust on ja vastikult must on siin.

   Delete
 9. Ma olen Iirimaal al 2005 ja noh...Väga sarnased tunded.... Plaanin sel aastal tagasi Eestisse kolida ☺

  ReplyDelete
 10. Mis valdkonnas P praegu muidu tegutseb? Tartus on päris mitu rahvusvahelist IT-firmat, kus poleks absoluutselt probleemiks, kui eesti keelt ei oska. Kasvavad ettevõtted, seega pidevalt otsitakse uusi töötajaid.

  Töötan ise ühes sellistest, ja kuna meil suhtlevad isegi eestlased omavahel inglise keeles (ametlik töökeel), siis sobib see ka välismaalastele, keda meil siin palju leidub.

  ReplyDelete

Tervitused ja uudis!

Tervitused kaugelt maalt! Viimasest postitusest on üle aasta ja ma otsustasin, et ma isegi ei vabanda selle pärast. Viimasel aastal olen üld...