Wednesday, 16 February 2011

Tähelepanekut lastega

Üks asi, mis mulle siin riigis on silma jäänud, on see kuivõrd tittedena lapsi koheldakse. See on tavaline nähtus, et umbes 5aastane laps viiakse kooli kärus. Mitte keegi ei vaata viltu, ainult mina. Piisavalt olen näinud ka u 7aastaseid, kellel on pöial suus ja esihambad seetõttu peaaegu horisontaalsed. Ma olen väga kindel, et vanematel oleks palju kergem olnud last sellest harjumusest võõrutada, kui hiljem hambaarstile meeletuid summasid kulutada. Sellel lisaks nägin täna bussis ühte u 3aastast, kelle ema istus kõrvalistmel, lutipudel käes. Milleks? Et lapsi pikemalt väikestena hoida?

Ma saan küll aru, et vanematel on sedasi lihtsam, aga lastega ei olegi lihtne. Mina olen üsna kindel, et kui lapse jalg kandma hakkab, siis ei ole enam käru eriti vaja. Lisaks, kolmeaastane peaks ikka oskama klaasist või pudelist juba juua, mitte lutipudelist. Kuid eks ma tulen sellel teemal jälle targutama, kui mul endal kunagi laps on :)

4 comments:

 1. kõndimise oskusest üksi on vähe - aastane võib küll kõndida, aga kas just sulle sobivas suunas :P lisaks ta väsib kiirelt. aga mida vanemaks saavad, seda rohkem ise kõnnivad, eks sõltu lapsest ka. kahesega on küll vahel veel käru kasulik, kui on temaga vaja kiirelt kuskile minna. viiene kärus on muidugi selge ekstreemsus :D

  lutipudelist ma parem ei räägigi. kui laps vähemalt pool aastat tissi saab, pole pudelit üldse vajagi - 6-kuune õpib juba kenasti nokaga tassist jooma. mõned hullud emad õpetavad üldse kohe tavalisest tassist... kõik on kinni ema viitsimises.

  ja siis me võiks siia lisada veel nelja-aastased mähkmetes ja lutiga, eks, mis on täpselt sama õõvastav :P see nimekiri on tegelikult lõputu :D

  aga ma usun, et sinust saab üsna asjalik ema :)

  ReplyDelete
 2. Mina, kellel lapsi ei ole, õppisin sugulase 2 aastasega linnas asju ajades väga kiiresti ära, miks sellistele on käru veel hea. Esiteks, nad kõnnivad väga aeglaselt, teiseks nagu Tikker ütles, nad väsivad kiiresti. Muus osas sinuga täiesti nõus! Lisaks külmetavad (või hoopis karastavad?) inglased oma lapsi nii, et mul tekib iga kord, kui ma talvejopega käies puuvillasest kampsikuga last nähen tahtmine lastekaitsesse helistada...

  ReplyDelete
 3. Ma saan 2-3 aastastest täiesti aru, et kergem on käruga, eriti kui kiire. Käru on ju ka hea koht nt ostude hoidmiseks :) Aga siin näeb ikka täiesti suuri lapsi veel kärudes (mu tööle mineku tee peal on üks algkool, näen neid põnne tihti).

  Anu, see laste külmetamine läks täiesti meelest ära! Oleks nad siis veel hästi karastunud, mida nad ei ole, pigem on iga pisiasja vastu allergilised ja alati tõbised. Väga külmaga näeb isegi päris pisikesi vaid sokkidega kärus ja alati on nii kahju kui endalgi jalad paksude saabaste sees külmetavad.

  ReplyDelete
 4. MacDonalds ka ju! See on lausa jube, kui väikesi sinna tassitakse ja chipsid ning koka nina alla pannakse.

  Muidu mulle tundub, et asi on piirkonnas ka. Enne elasime Scarboroughs ja seal oli asi palju hullem, kui siin, Warwickshires. Lapsed olid palju paljamad (kusjuures seal oli ilm väga tuuline)ning koolivormiga lutti imev laps oli ysna tavaline nähtus. Ja muidugi suured lapse kärus ka. Siin on veidi parem see asi. Lutte- pudeleid pole näha.. aga paljaid lapsi kyll.

  Meie olime ikka hästi suured tegijad, kui kahe ja pooleselt nii lutist, kui mähkudest lahti saime :D Kõik aina imestasid, et oi, nii vara. Tegelt pole ju vara.

  Samas laste puhul on meeldiv see, et nad ysna varakult tänavad ja vabandavad viisakalt, mida Eestis eriti ei kohanud.

  ReplyDelete

Tervitused ja uudis!

Tervitused kaugelt maalt! Viimasest postitusest on üle aasta ja ma otsustasin, et ma isegi ei vabanda selle pärast. Viimasel aastal olen üld...