Monday, 15 December 2014

Spiraal tekitas depressiooni?

Jagasin oma muresid oma märtsiemade grupis, kuhu ma alati igasuguste asjadega esmakordselt pöördun. Seal keegi mainis, et Mirena spiraal võib ka depressiooni tekitada. Guugeldasin Mirena ja depressioon ja see andis nii palju tulemusi sellest, kuidas mitmetel naistel kas tuli depressioon või läks see hullemaks spiraali panekuga.

Vaatasin üle oma blogi ja tõesti, esimene postitus sel teemal oli 20 päeva pärast seda, kui mulle see "imeline" spiraal paigaldati. Lugesin üle informatsiooniraamatu, mille arst mulle andis ning seal on depressioon ja närvilisus sagedate kõrvalnähtuste all täitsa olemas.

Õnneks homme on mul arstiaeg selleks, et spiraal välja võetaks. See on mul nüüdseks olnud 4 kuud ning terve selle aja jooksul on mul kokku olnud vaid 2-3 nädalat, kui ma ei veritsenud. Lisaks aeg-ajalt on väga ebameeldivad krambid kõhus. Käisin korra arstil sellega, just siis, kui veritsus oli lõpenud, ning konsulteerisin nendega kolmapäeval telefoni kaudu. Mul on ausalt sellest nii kopp ees ja ma paar korda isegi oleks tahtnud arstile öelda, et see pidem veritsus on depressiivne, aga ei tahtnud liialt dramaatiline olla. KUID spiraal ise võib täitsa seda tekitada!

Loodan, et kui ma spiraali asemel pille võtma hakkan, siis need mu meeleolu nii ei muuda. Kui muidugi üldse asi spiraalis on, aga ma ise väga kahtlustan, et on.

Teisipäeval on teine arstiaeg (ma käin viimasel ajal nii tihti arsti juures!) ja lähen räägin oma toredatest tujudest. Kindlasti tõstan teemaks kahtlustuse, et spiraal on mu meeleolu tõsiselt muutnud. Mitte, et ma eluaeg oleks mingi rõõmsameelne inimene olnud, aga ikka tunduvalt paremini olen ma end tundud küll.Vaatan, mida räägitakse ja üritan kõige väega teraapiat ikka saada rohtude asemel. Mitmed teised depresiooniga kaklevad märtsiemad küll ütlevad, et antidepressandid on nende olemise palju paremaks teinud, kuid ma väga ei tahaks probleemi lihtsalt ajutiselt rohtudega eemale lükata.

Eks kannan ette, kuidas järgmine nädal läheb ja kuidas spiraali eemaldamine mulle mõjub :)

6 comments:

 1. Niiehknaa ei peaks ju niivõrd palju veritsema sellest? Mulle öeldi, et normaalne kui määrib mõnda aega. Seega ma kahtlustaks ka kurjajuurena spiraali, kui mitte depressiooni põhjuseks, siis omamoodi stressi ja deprekat põhjustab see ju ikka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Infoleht ja arstid ütlevad, et kehal võtab 3-6 kuud sellega harjumiseks. Kui ma veel kaks kuud jutti peaks sidemega ringi käima, siis ma tunnen end nagu beebi. Pärast sünnitust veritsesin nagunii pikalt, tunne nagu ma sel aastal ei olegi muud teinud :P

   Delete
 2. Mul on sulle vaid üks soovitus- ÄRA häbene arstile rääkida oma asjadest ja tunnetest nii nagu need sul on. Sa ei pea põdema selle üle mittu korda sa arstil käid. Käid nii kaua kui saad probleemile lahenduse. Kui tunned, et nii pikk veritsus käib närvidele ja masendab siis nii ütlegi. Arst ei mõtle, et oi milline hädapätakas Mari jälle tuleb siia oma hädadega :) …ja kui mõtlebki siis las mõtleb. Sina käid seal oma tervise mitte tema tunnete pärast :) Nii, et kui sa millegagi rahul ei ole siis nii ütlegi. Loomulikult võib spiraal depressiooni tekitada - hormoonide mäng. Samamoodi võivad seda teha pillid, nii et kui pillide peale üle lähed siis jälgi kuidas need sulle mõjub ja ära kohe esimeste peale jää kui tunned, et need sulle ei sobi. Sama lugu on ka antidepressantidega.
  Aga tore oleks kui probleemiks spiraal, sellest tulenevast depressionist on ju kerge lahti saada :)

  ReplyDelete
 3. Mina ei soovitaks antidepressante nii väga peljata. Mitte, et ma neid kahel käel kangesti soovitaks, aga kui arst leiab, et neist võiks sulle kasu olla, siis mina soovitaks seda teha küll. Olen ise aastaid tagasi antidepressante tarvitanud, sest mu elus oli pingeline ja raske aeg, ning võin öelda, et see leevendas mu olukorda. Olin selline, nagu ma ikka olen, aga suutsin asjadega paremini toime tulla ja asju ehk laiemalt vaadata, mitte nii mustades toonides. Sõltuvusse jäämist ei tasu ka karta, sest antidepressantide võtmine on arsti poolt rangelt reguleeritud ja sellest loobumine toimub samuti reguleeritult. Kui toimid arsti juhiste kohaselt, on riskid minimaalsed.

  ReplyDelete
 4. Alustaks soovitust sellest, et küsi oma arstilt hoopis implandi kohta. Pole muret igapäevase meelespidamisega ja mõnele sobib see kombinatsioon paremini.
  Ja ütleks kah, et kui vaja siis vahel on meil natuke abi vaja, et oma ajukeemiat tasakaalu saada, muarust ei ole see üldse häbiasi.

  ReplyDelete
 5. Minul on juba 9 aastat implaant ja mulle sobib hästi. Iga kolme aasta tagant vahetad voi muidugi kui lapse soov on siis vôtad aga jälle välja. Hea ja lihtne ja pole nagu erilisi kôrvalnähtusid olnud. Aga eks igaüks ole eriline ja tasub lihtsalt erinevaid asju katsetada. edu sulle!

  ReplyDelete

Kuidas ma oma lastele riideid ei osta

Kunangi ei sallinud ma teise ringi riideid üldse. Ehk seetõttu, kuna enamus mu enda riideid tulid kaltsukatest ning kuigi ma teadsin, et ne...