Thursday, 10 October 2019

Mis ma oma menüüst eemaldanud olen sel aastal?

Mulle on erinev toitumine alati huvi pakkunud. Eelnevalt olen kaalu kaotamiseks usinalt kaloreid lugenud, mis mulle alati sobis. Aasta alguses, kui veel rase olin, piirasin paar kuud süsivesikuid ja tegin palju ketogeenilise dieedi retsepte. See oli mõnus ja enesetunne oli tõesti nii hea, kuna süsivesikud, eriti sai, paistavad alati mu kõhu punni. Aga mulle meeldib ju küpsetada...

Kui Hunter sündis, oli ta meeletult gaasivalusid täis ning kui ta oli 2nädalane otsustasin proovida piimatooteid vältida, et ehk ta hästi midagi ei talu, mida ma sõin. Olin super tubli ja ei söönud midagi, millel piim kasvõi vähegi koostises oli. Õppisin selle aja jooksul, et tihti kasutatakse veini ja siiri tegemisel piima proteiini või mingit kala põie osa. Üldiselt polnud üldsegi raske, kuna või ja sai, mida me tavaliselt ostsime, ei olnud piimaga tehtud. Tume šokolaad ja Oreo küpsised olid magusa isu puhul piisavad. Kaheksa nädalat pidasin vastu, aga kutil midagi ei muutunud küll. Nüüdseks 7kuuselt on ta sellest välja kasvanud, ma ise arvan, et pigem suure survega piim tekitas gaase kõvasti.

Sel ajal luges P artiklit, et WHO sõnul on töödeldud lihatooted nagu vorstid, beekon, sink jms sama ohtlik ja vähki tekitav kui suitsetamine jms. See pani mind palju rohkem lugema ja uurima loomse toidu mõjust ja sellest, kuidas see toit meie toidulauale jõuab. Lugesin mitmeid artikleid, vaatasin mitmeid dokumentaale ning arutasin seda teemat sügavalt elukaaslasega. Tegime otsuse, et me ei tarbi enam looma- ja linnuliha ning hoiame ka piimast ja munast võimalikult palju eemale. Seda nii tervislikel kui ka eetilistel põhjustel. Mõeldud, tehtud ja see oli umbes 5 kuud tagasi.

Paar nädalat pärast seda otsust, sai P teada, et ta isal on vähk. See motiveeris meid veelgi rohkem end õigel rajal hoida ja oma pikaajalise tervise eest hoolt kanda.

Mingite siltidega me end ehtima ei hakka. Päris veeganid me pole, kuna aeg ajalt kala me siiski sööme. Päris igas toidus ma piima ja muna ei väldi, kui need koostisosadeks on. Ise ostan soojapiima ning muid peamisi piimatooted ei osta, nagu juust, jogurt, jäätis jne. Piimavabu asendusi, mis tihti üsna kallid, lihtsalt tihti ei osta. Proovinud oleme ja mitmed on väga head. Lemmikust jäätisepoest ostan nüüd hoopis sorbetti, mis neil on imehea ja maitseb palju värskem, kui piimajäätis. Ja kui küpsise isu peale tuleb, söön, mida soovin. Tihti valime küll energiapallid magusaks, aga kõike ma veel endale ei keela. Magus on just see, millest ma veel lahti ei saa. Veel!

Mõned kuud tagasi otsustasin kohvijoomise ka maha jätta. Lihtsalt, kuna tundus, et ma olin sellest ka nii sõltuvuses. Päeva peale jõin ikka palju, 5-6 suur tassi, mõnel päeval rohkem. Kohvivabana esmalt kolm päeva valutasin pead. See pani veel rohkem mõtlema, et kui halb see on, kui sellest võõrutamine nii hull on. Valisin taimeteed ning aeg ajalt kofeiinivaba kohvi. Nüüd me aeg ajalt küll lubame endale kohvikust päris kohvi ka, kuid mitte iga päev ja ma ei tunne, et ma seda nii vajaks nagu varem.

Vaatan The Game Changers filmi ära, kui see Netflixi tuleb, ja vaatan mida edasi menüüst välja jätta. Siiani on enesetunne super, liha absoluutselt ei igatse, pigem hakkab kõht keerama, kui poes lihaletist mööda minna. Kellelegi oma vaateid peale suruma ei hakka, jagan vaid seda, mida ise oma eluga teen 😊


6 comments:

 1. Kohv võib lapsel rahutust ja gaase tekitada - juhul kui seda tõesti sellises koguses jõid.
  Kas tavaline peekon (toorpeekon) on siis ka hull? Mulle meeldib seda osta ja ise praadida.
  Veganlus... njaahhhh, kui saad kõik eluks vajaliku niimoodi kätte. Ma võin pikalt kala ja juurikaid tarbida aga üks hetk ütleb keha, et on ikka hädasti liha ka vaja ning tunnen seejärel end palju tugevamana. Võib-olla ei omasta mu keha niisama rauda? Ei tea... Aga hiljaaegu oli eesti ajakirjanduses uudis, et üks pikalt veganlust propageerinu jne hakkas üle päris mitmete aastate taas liha sööma, tervis nõudis.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kusjuures kohvijoomise lõpp ei muutunud kummagi lapse unes midagi. Mine tea, ehk tõesti poisile andis puukse juurde. Aga aeg ajalt on ta endiselt rahutu, hambad teevad talle palju piina, ning ärkab öösiti endiselt iga paari tunni tagant.

   Päris vegan ma ei ole, kuna kala me aeg ajalt ikka sööme. Olen seda teemat palju uurinud ning tean, mida kust saada. Sellest veel kirjutanud ei ole, aga olen hiljuti ka jõusaalis rühkimas käima hakanud, ning selle soodustuseks tarbin igapäevaselt ka proteiinipulbrit. B12 on ainus, mida saab vaid lihast. Esialgu võtsin seda tabletina juurde. Siis avastasin, et sellesse taimepiima, mida ma igapäevaselt tarbin, on B12 lisatud ja see kogus, mis ma tarbin, annab igapäevaselt koguse ilusti kätte. On palju taimi, milles rauda jms, tuleb vaid teada, mida süüa. Vaid porgandit lutsutades jah kõikke kätte ei saa, mida vaja ning asja tuleb mõistusega võtta. Teen seda ikka endale, mitte sotsiaalmeediale.

   Delete
  2. Artikkel töödeldud lihast WHO lehel - https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/

   Delete
 2. Väga huvitav, kuidas inimesed loevad üht teksti ja siis mõtlevad peas asju juurde. Too pikalt veganlust propageerinu ütles vaid, et ta ei saa enam tervislikel põhjustel olla vegan. See võib tähendada ka piima- ja/või munatoodete tarbimist, mitte ilmtingimata "üle mitmete aastate taas liha söömist" ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui ma arvan sama neiut, siis too jäi vahele videol kala söömisega, kui ise promos end kui veganluse jumalannat. Või on see keegi teine hoopis. Kordaks jälle, et päris vegan ma ei ole, kuigi paljud toidud, mida ma teen ja tarbin on veganid. Ehk ühel päeval jõuan sinna maale, aga praegu olen rahul praeguste piirangutega ja enesetunne on väga hea 😊

   Delete
  2. Ma arvan, et jutt käib eesti meediast ja Sandra Vungist. Aga lahedad uudised, hea meel su üle, et nii suur ja mõnes mõttes ootamatu areng om toimunud viimaste postituste valguses. Kirjuta ikka tihedamini, ka toitumisest, väga põnev! Elan ise ka Eestist eemal ja mul on Cooperi ja Amberi vanused lapsed (Cooperi sünnist saadik jälgin su blogi, sünnitasin samuti märtsis) Soovin palju edu ja õnnestumisi! Laura

   Delete

Kassipoiss Gatsby

Kuna meie pere viimane inimbeebi hakkab aina suuremaks ja asjalikumaks saama, siis oli vaja uut beebid. Ma arvan, et inimbeebidest on meil ...